Hogy miért nem kötődő? Mert szakmailag (pszichológiailag) nem állja meg a helyét a kifejezés hiszen mindenki kötődik a szüleihez/gondozóihoz, csak nem mindegy hogyan. Egy kis száraz anyag: mi is a kötödés? Nagyon leegyszerűsítve az a bensőséges érzelmi kapcsolat, ami először gyermek és gondozója között alakul ki, és ami később minden további érzelmi kapcsolat alapja lesz. Tehát nem egy elhanyagolható dolog.

Mit is jelent ez? A babákat ma már kompetens cselekvőként tartjuk számon újszülött koruktól kezdve - persze csak a saját szintjükön - magyarán a szükségleteit jelző kis lényekként. Tehát nem azért sír a baba, mert az evolúció így intézte el, hogy erősödjön a tüdeje, hanem azért mert valami kell neki. Jelez nekünk. A válaszkész nevelés lényege a szempontváltás, hogy anyaként a baba szükségletei az elsők, onnantól, hogy megszületik hatalmas csecsemőparabolává válunk, aki sasolja a baba jelzéseit, és igyekszik azokra adekvát választ adni. Persze ez egy tanulási folyamat (biztos vagyok benne, hogy mindannyian sokkolódtunk az első hetekben, mikor közölték, hogy majd meg tudjuk különböztetni a sírásait... Aztán mégis így lett), de hiszem, hogy minden anya ösztönösen erre áll rá. Legfeljebb van, aki másik útra lép.
Miért fontos a válaszkészség? Mert ezzel megtanítom a gyermekemnek már újszülött korától kezdve, hogy a szükségletei fontosak, hogy bízhat bennem.
- hordozás, hiszen a babáknak hosszú ideig az egyik legnagyobb szükséglete, hogy testkontaktusban legyenek
- igény szerinti szoptatás (aminek másik előnye, hogy lesz kellő mennyiségű tej, ha minden rendben van)
- együttalvás (a fenti kettő miatt fontos)
Még rengeteg dolog tartozik ehhez a témához, de ezek talán a legjellemzőbbek. Fontos kiemelni, hogy a válaszkész szülő a gyermek valódi szükségleteire reagál, tehát nem egyenlő azzal, hogy az így nevelt geyerekek nem sírnak soha. Miért mondom ezt? Mert egy dacos 2 évesnek akármennyire üvölti le a fejem, nem hagyom, hogy pucéran menjen hóangyalt csinálni a mínusz tízben. Neki akkor pont nem az a valódi szükséglete, hanem a stabil korlátot szabó, biztonságot adó szülő, aki akkor is szereti, ha a karjában hisztizik, mert nemet mondtak neki.

Tehát a válaszkész nevelés nem egyenlő a fent felsoroltakkal, de azok jó eszközei lehetnek.
Még egy utolsó megjegyzés: sose felejtsük el, hogy a gyerekeink családban nőnek fel, melyek többek a részek egészénél, fontosak a kölcsönhatások, kommunikáció, az egyes alrendszerek (pl házastársak, gyerekek...) jó működése, melyekhez hozzá kell illesztenünk a saját válaszkész nevelési stílusunk.
Ezzel zárom és kívánok szeretteli és ítélkezésmentes gyereknevelést és sose hagyjon el benneteket a remény.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése